Rüya Tabirleri » Rüya Tabirleri

Taht

Rüyada Taht görmek ile alakali tabirler, Rüyada Taht görmek ne anlama gelir, Taht nasil tabir edilir? Diyanet rüya tabirlerine göre ve Taht dini rüya tabirlerinde Taht anlami tabiri

Tiflisi Tabirleri : » İmam Cafer Sadık (a.s): Rüyada taht görmenin yedi tabiri vardır:

1-İzzet ve makam

2-Yolculuk

3-Mevki

4-Yücelik

5-Otorite

6-Kadir-kıymet

7-İşlerin düzene girmesi.

» Allame Meclisî: Tahtta oturduğunuzu görmek; makamınızın yükseleceğine ve zenginlik elde edeceğinize işarettir.

» İbn-i Sîrîn: Tahta oturduğunuzu ve tahtın üzerine bir şey sermediğinizi görmek; yolculuğa çıkacağınıza…

Tahtın üzerine bir sergi serip üzerinde uyuduğunuzu görmek; tahtın değeri kadar büyüklük elde edeceğinize ve düşmanınızı alt edeceğinize…

Yukarıdaki rüyayı fesat ehli biri görürse; idam edileceğine…

Tahtın kırıldığını ve üzerinden düştüğünüzü görmek; makamınızı kaybedeceğinize ve durumunuzun kötüye gideceğine işarettir.


Diyanet Ruya : Rüyada taht görülmesi değişik şekillerde yorumlanır. Rüyanızda bir taht üzerine serilmiş bir halı veya bir kilim üzerinde oturduğunu görmesi; o kimsenin bir yolculuk yapacağına, kişinin rüyasında altında bir şey serili ve üzerinde bir şey örtülü olduğu halde bir taht üzerinde yattığını görmesi; o kimsenin düşmanlarına üstün gelerek şerefe nail olacağına delalet eder. Ebu Saîd el-Vâiz'în yorumuna göre: Ehil bir kimsenin rüyasında bir taht'a oturduğunu görmesi; o kimsenin büyük bir rütbeye erişeceğine, eğer ehil değilse kötü bir isim yaparak başına bir musibetin geleceğine işaret eder. Rüyanızda oymalı ve nakışlı bir taht görmeniz; sizin bir memuriye­te girerek o görevde doğrulukla halkın işlerini yapacağınıza, rüyanızda sandal ağacından yapılmış bir taht'a oturduğunuzu görmeniz; sizin yüksek bir memuriyete atanacağınıza yorumlanır.


İhya Rüya Tabirleri : Kişinin eşine, insanın şeref duyacağı şeylere, binite, Döşemesiz taht üzerine oturmak yolculuğa yahut ölüme, Bekar kadının bahtı yüklenerek evine getirmesi evlenmesine delalet eder.


Seyyid Süleyman : Rüyasında üzerinde halı, kilim, şilte vb. serili bir taht üzerinde oturan, yolculuğa çıkar. Üstünde böyle yaygı bulunan bir taht üzerine yatıp vücudunu örtülü gören; düşmanını kahreder ve mevki sahibi olur. Dinden uzak birinin böyle bir taht üzerinde uyuduğunu görmesi, idam edileceğine işarettir. Bir rivayete göre, dinde gaflete düşer.
Ebu Said'ül Vaaz demiştir ki: Bir memleketin tahtına oturduğunu gören ehilse, devlet başkanı olur. Bu vazifeye layık olmayan biri için rüya, kötü şöhret ve musibete, felakete işarettir. Oymalı, nakışlı bir taht üzerinde oturan, halkın işleriyle meşgul olacağı bir makama gelir. Sandal ağacından imal edilmiş bir taht gören ve bilhassa oturan, iyi şöhret yapmasına vesile olacak bir memuriyete geçer.
Cafer-i Sadık bu rüyayı şunlarla ifade ediyor: Itibar, mevki, kudret ve yerine getirilecek emir.


MollaCami Tabiri : Rüyada görülen tahtın üzerinde döşemesi yoksa, yolculuğa işarettir.Bazı tabirciler taht, zevcedir, dediler. Melikin (devlet başkanı) evinde döşeli bir taht görse, so a onun üzerine çıksa mülke nail olur.Taht üzerinde olduğunu gören kimsenin, elinden çıkmış olan şey yine eline döner. Döşemeli bir taht üzerinde bulunduğunu gören kimse, dinden gaflet eder, münafık bir kavim üzerine yükselir. Bir kimse, kendisinin güzel birtaht üzerinde olduğunu görse, devlet ve yüksekliğe, izzet ve şerefe nail olur.Taht ve üzerinde uyku uyunulan her şey rüya sahibinin hanımına ve hepsinin geçimlerine işarettir. Bazı tabirciler, tahtın, rüya sahibinin şerefleneceği,sevineceği zevce, gemiye ve her türlü binilecek şeylere işarettir, dediler. Döşemesi olmayan bir taht üzerinde olduğunu gören kimse ölür yahut uzak bir vere yolculuk yapar. Hanımıyla beraber bir taht üzerinde olduğunu görse, hanımıyla beraber zevk ve safa içerisinde yaşar. Bazı tabirciler, o kimsenin hanımıyla aralarında muhalefet meydana gelir, dediler.Kocası olmayan bir kadın tahtı yüklenerek evine girdiğini görse, birisiyle evlenir. Hasta olan bir kimsenin, rüyada tahtının kırıldığını görmesi, hastalıktan kurtulacağına, sıhhat ve afiyet bulacağına işarettir.---
Taht rüya tabirini baktiniz. Alfabatik listeden diger kelimelere de göz atabilirsiniz

Bize Yazinizarsa . bunamak . denenilmek . efektif . gam . gunbatisi . iltisak . kebire .

Rüya Tabirleri

 

Secmeler